Dojrzewanie Dziewczynek

Masz córkę i przeczuwasz, że niebawem stanie się nastolatką... a za chwile kobietą? A może to Ty jesteś córką i chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat dojrzewania dziewczynek? Niezależnie od tego, kim jesteś, jak wyglądasz, jaka jesteś i ile masz lat – Clark jest bezpiecznym miejscem dla Ciebie. Zapraszamy do nas - usiądź wygodnie!

Dzisiaj przybliżymy ten delikatny temat najlepiej jak potrafimy, abyś wiedziała, czego się spodziewać i kiedy. Dzięki temu będziesz mogła lepiej się przygotować - na przykład zaopatrując się w majtki menstruacyjne Clark, które powinna mieć każda nowoczesna kobieta; dla swojego komfortu i dla zdrowia.

Czym jest dojrzewanie dziewczynek i kiedy ma miejsce?

To jeden z etapów rozwoju i nazywa się go również pokwitaniem. To przełomowy czas, który zazwyczaj ma miejsce między 9 a 12 rokiem życia. Może zdarzać się również u 8-latek oraz u 13-latek - to kwestia indywidualna, natomiast jeśli pokwitanie ma miejsce jeszcze wcześniej lub jeszcze później, to należy skonsultować się z lekarzem.

Jest to równocześnie czas zmian w organizmie – w sferze fizycznej i w sferze psychicznej, a także seksualnej oraz społecznej. Zmiany te wynikają ze zwiększonej produkcji hormonów płciowych, które to sprawiają, że czas dojrzewania może być trudny. Nie tylko dla dziewczynki, ale też dla jej rodziców. Dlatego w tym czasie ważne są: wsparcie, szczere rozmowy, poczucie bezpieczeństwa, chęć zrozumienia.

Zmiany psychiczne dojrzewającej dziewczynki

Przez “burzę” hormonów mogą pojawiać się wahania nastrojów czy skłonność do buntowania się przeciwko dotychczasowym zasadom panującym w domu czy w szkole; ale to nie oznacza, że dojrzewanie musi być procesem budzącym strach. Jest również pięknym czasem poznawania nowych emocji, odnajdywania swojego miejsca w społeczeństwie, budowania poczucia niezależności i odnajdywania swojego nowego “ja” wśród przyjaciół.

Zmiany fizyczne

Kiedy dziewczynka dojrzewa, jej masa ciała wzrasta średnio 2kg rocznie, a wzrost od kilku do kilkunastu centymetrów.

Powiększają się piersi, pojawia się trądzik młodzieńczy, owłosienie na ciele – pod pachami oraz w okolicach narządów płciowych. Kolejnym etapem jest miesiączka. Jak się pojawi, konieczna będzie profilaktyczna, pierwsza wizyta u ginekologa. Do miesiączki warto się przygotować - dlatego Clark stworzył komfortowe majtki menstruacyjne, które są bardzo łatwe w użyciu, higieniczne, ekologiczne i dyskretne.

Zostaw komentarz

CLARK to nie majtki menstruacyjne , to styl życia ❤️