Jak sobie radzić z PMS?

Ból w podbrzuszu, tkliwość piersi, migrena, zmienność nastroju, zmęczenie. Symptomy poprzedzające miesiączkę mogą być indywidualne, ale łączy je jedno: PMS. Czy istnieje sposób, żeby poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami?

PMS – zespół objawów poprzedzających okres

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, znany również jako PMS (skrót od angielskiego premenstrual syndrome) to nazwa określająca ogół objawów, jakie kobiety mogą odczuwać na kilka dni przed pojawieniem się krwawienia menstruacyjnego. Obejmują odczucia fizyczne, takie jak ból podbrzusza, pleców, piersi oraz głowy. Nierzadko dotyczą też zmian psychicznych i emocjonalnych, do których zalicza się m.in. zmęczenie, problemy z koncentracją, uczucie rozdrażnienia czy płaczliwość. Tak zwana huśtawka nastrojów to również jeden z symptomów sugerujących PMS.

Wskazówki, jak radzić sobie z PMS

Przyczyna PMS nie jest jednoznaczna. Zakłada się, że zespół napięcia przedmiesiączkowego może być powodowany zaburzeniami hormonalnymi, które towarzyszą menstruacji. Czy w takim wypadku istnieje sposób na to, aby poradzić sobie z bólem czy przemęczeniem? Tak, choć zapobieganie ma tu raczej charakter objawowy (łagodzimy symptomy bez usuwania ich przyczyn). Do metod tych zalicza się m.in.:

  • - stosowanie środków przeciwbólowych i rozkurczowych,
  • - przykładanie ciepłych okładów w bolące miejsca,
  • - picie naparów ziołowych,
  • - aktywność fizyczną (joga lub inne ćwiczenia rozciągające, spacery),
  • - masaż z użyciem olejku eterycznego na sucho lub podczas kąpieli,
  • - przestrzeganie diety (rezygnacja z alkoholu, soli, cukru, kofeiny, jedzenie lekkostrawnych posiłków, picie sporej ilości wody),
  • - ćwiczenia relaksacyjne,
  • - krótkie drzemki w ciągu dnia.

Która opcja będzie odpowiednia?

Tak naprawdę każda z nas prowadzi inny styl życia. Ze wskazówek, jak radzić sobie z objawami napięcia przedmiesiączkowego, korzystaj więc zgodnie z własnymi upodobaniami. Dla niektórych z nas dobrym rozwiązaniem okaże się kąpiel z użyciem olejków eterycznych. Dla innych wyjściem ze kiepskiego samopoczucia może okazać się spacer, joga lub zastosowanie rozkurczających środków przeciwbólowych. Najważniejsze, aby na kilka dni przed miesiączką i w jej trakcie zadbać o kilka chwil tylko dla siebie.

Majtki Menstruacyjne - Polska Firma

Zostaw komentarz

CLARK to nie majtki menstruacyjne , to styl życia ❤️