Cykl miesiączkowy — jak go liczyć?

Zdecydowana większość z nas ma ogólne pojęcie o tym, co dzieje się z organizmem podczas okresu. Nie wszystkie zdajemy sobie jednak sprawę, jakie dokładnie procesy w nim zachodzą oraz jak istotne jest prawidłowe liczenie cyklu miesiączkowego.

Fazy cyklu miesiączkowego

Cykl liczy 28 dni i podzielony jest na kilka etapów:

 • - Faza menstruacyjna (między 1. a 5. dniem) – rozpoczyna się wraz z krwawieniem; to moment, w którym organizm usuwa złuszczoną błonę śluzową macicy oraz krew.
 • - Faza folikularna (między 6. a 13. dniem) – rozpoczyna się z końcem krwawienia; organizm produkuje więcej estrogenów i uwalnia komórkę jajową.
 • - Faza owulacyjna (14. dzień) – obejmuje dni płodne, podczas których może dojść do zapłodnienia komórki jajowej; poziom estrogenów jest wówczas bardzo wysoki.
 • - Faza lutealna (między 15. a 28. dniem) – w tym czasie możliwe są dwa scenariusze:
1. W przypadku zapłodnienia zwiększa się poziom progesteronu, a komórka jajowa przeistacza się w ciałko żółte, które następnie zagnieżdża się w macicy.
2. W przypadku braku zapłodnienia komórka jajowa obumiera, poziom estrogenów i progesteronu znacznie się obniża, a organizm szykuje się do kolejnej miesiączki.

  Jak liczyć cykl miesiączkowy?

  Pierwszy dzień krwawienia to moment, w którym możemy rozpocząć obliczanie cyklu miesiączkowego. W międzyczasie dochodzi do usunięcia błony śluzowej macicy, uwolnienia komórki jajowej oraz pojawienia się dni płodnych. Cykl zamyka się na dzień przed kolejnym krwawieniem.

  W obliczeniach wsparciem może okazać się kalendarzyk menstruacyjny. Liczenie rozpoczyna się 1. dnia miesiączki, a kończy po około 28 dniach. Podstawowa wiedza na temat cyklu wystarczy, aby określić, kiedy nastąpi owulacja bądź kolejne krwawienie. Wbrew powszechnej opinii kalendarzyk menstruacyjny służy nie tylko przyszłym rodzicom. Rozwiązanie tego typu ułatwia planowanie innych życiowych aktywności, takich jak podróże, badania lekarskie, zawody sportowe i tak dalej.

  Cykl miesiączkowy — teraz wiesz już wszystko!

  Mamy nadzieję, że cykl miesiączkowy przestał być dla Ciebie niezrozumiały. Pora, abyś zaczęła samodzielnie przyglądać się swojemu ciału i nauczyła się go słuchać. Bez względu na to, czy będziesz liczyć w pamięci, czy w tym celu sięgniesz po kalendarzyk menstruacyjny, jedno jest pewne: warto mieć świadomość tego, na jakim etapie jesteś i co dzieje się z Twoim organizmem pomiędzy krwawieniami.

  Majtki Menstruacyjne - Polska Firma

  Zostaw komentarz

  CLARK to nie majtki menstruacyjne , to styl życia ❤️