Czego nie należy robić podczas miesiączki?
Nadszedł Twój pierwszy okres i zupełnie nie wiesz, co robić, a wstydzisz się kogoś zapytać? A może jesteś już doświadczona w tym temacie, ale chcesz pogłębić swoją wiedzę? Z nami możesz poczuć się bezpiecznie – udzielimy Ci rzetelnej odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące okresu i “kobiecych spraw”.
Dzisiaj porozmawiamy o tym, czego nie należy robić podczas miesiączki. To nie są zasady, które są sztucznie narzucone przez społeczeństwo, a ważne wskazówki, które pozwolą Ci poczuć się lepiej podczas tych trudnych dni w miesiącu oraz zadbać o swoje zdrowie.
Czego nie jeść podczas miesiączki...
Prawda jest taka, że możesz jeść wszystko, co lubisz – nie zatrujesz się tylko dlatego, że występuje u Ciebie krwawienie.
Możesz jednak unikać pewnych pokarmów po to, by na przykład ograniczyć bolesność miesiączki i czuć się bardziej komfortowo. Należą do nich:
■ kawa, ponieważ kofeina nasila skurcze, a więc i ból,
■ alkohol, ponieważ nasila krwawienie (uwaga: kieliszek wina nie zaszkodzi, ale kilkanaście drinków z alkoholem wysokoprocentowym może stwarzać ryzyko krwotoku!),
■ tłuste potrawy, ponieważ mogą wzmagać wzdęcia,
■ mocno solone potrawy i przekąski, ponieważ sól przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, a podczas miesiączki i tak zatrzymywanie wody ma już miejsce.
Opalanie się podczas okresu, sauna i gorące kąpiele , Leżeniu w pełnym słońcu oraz solarium mówimy zdecydowane nie! Podczas okresu jesteś bardziej wrażliwa na promieniowanie UV, więc opalanie może skończyć się oparzeniami skóry.
Dokładnie taka sama odpowiedź jest w przypadku korzystania z sauny oraz brania gorących kąpieli. Owszem, ciepło rozluźnia mięśnie, co może przynieść ulgę podczas miesiączki. Jednak jego zbyt długie i mocne natężenie może spowodować nadmierne rozszerzenie naczyń krwionośnych, a więc krwotok. Ponadto, obniży ciśnienie krwi powodując osłabienie.
Jeśli szukasz ciepłego ukojenia, skorzystaj z termofora; natomiast z nim też nie warto przesadzać - nie leż godzinami z gorącym termoforem na brzuchu.
Sprawy medyczne
O czym jeszcze powinnaś pamiętać:
■ nie wykonuj badania moczu, ponieważ będzie zanieczyszczony krwią z dróg rodnych,
■ nie zażywaj aspiryny, ponieważ rozrzedza krew (ryzyko krwotoku),
■ nie oddawaj krwi, również 3 dni po miesiączce, ponieważ będziesz nadmiernie osłabiona.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom będziesz mogła dobrze o siebie zadbać. Życzymy Ci pięknego dnia!