Ochrona podczas okresu – co należy wiedzieć o środkach higienicznych?

Komfort i ochrona – w trakcie miesiączki to właśnie na tych dwóch rzeczach zależy nam najbardziej.

W tym celu sięgamy po różnego rodzaju środki higieniczne. Niektóre z nas są wierne jednemu typowi zabezpieczeń, inne testują różne metody w poszukiwaniu tej, która odpowie na aktualne potrzeby. Warto wiedzieć jednak, jak z nich korzystać, aby rzeczywiście dobrze o siebie zadbać.


Środki higieniczne na czas miesiączki

W sprzedaży dostępne są różne środki ochrony podczas miesiączki. Kobiety mogą wybierać między podpaskami, tamponami lub kubeczkami menstruacyjnymi. Każdy z nich wygląda i działa nieco inaczej.

Bezinwazyjne środki higieniczne to produkty do użytku zewnętrznego. Mowa tu o różnego rodzaju podpaskach, wkładkach, ale także majtkach menstruacyjnych.

Te pierwsze są stosunkowo tanie i łatwe w użyciu, ale mogą powodować podrażnienia okolic intymnych. Nierzadko okazują się dość niekomfortowe podczas aktywności fizycznej.

Majtki menstruacyjne - stosunkowa nowość - to produkty wielorazowego użytku, które nosi się jak klasyczną bieliznę.


Inwazyjne środki ochrony podczas miesiączki to produkty przeznaczone do użytku wewnętrznego – należy je wprowadzić bezpośrednio do pochwy. Zalicza się do nich:

- Tampony – popularne, powszechne i łatwe w użyciu produkty jednorazowego użytku, które nie pozwalają wydostawać się krwi miesiączkowej na zewnątrz (jest wchłaniana bezpośrednio w miejscu aplikacji), wymagają regularnej wymiany,

- Kubeczki menstruacyjne – ekologiczna alternatywa dla tamponów, produkty wielorazowego użytku, które przeznaczone są do zbierania krwi menstruacyjnej bezpośrednio w miejscu aplikacji, wymagają regularnego opróżniania i przemywania.


Ochrona inwazyjna czy bezinwazyjna - którą wybrać?


Jeśli chodzi o komfort - środki inwazyjne są jak najbardziej wskazane. Należy jednak mieć na uwadze, że prawdziwą ochronę zapewniają wyłącznie, gdy są odpowiednio stosowane. Niewłaściwie wprowadzone do pochwy mogą doprowadzić nie tyle do dyskomfortu, co poważnych powikłań zdrowotnych, np. zespołu wstrząsu toksycznego.

majtki menstruacyjne


Konieczne jest także zachowanie wysokiego stopnia higieny zarówno podczas aplikowania, jak i pozbywania się tamponów czy zawartości kubeczków menstruacyjnych. W razie obaw można zdecydować się na podpaski lub majtki menstruacyjne, które z drugiej strony nie zapewniają aż takiej wygody.

Zostaw komentarz

CLARK to nie majtki menstruacyjne , to styl życia ❤️