Historia kobiecych środków higienicznych

Jak kobiety żyły kiedyś bez podpasek? Jak to się stało, że ktoś wynalazł tampony? Jak dotarliśmy do momentu, w którym niż te pierwsze i te drugie znacznie bardziej polecamy majtki menstruacyjne?


Czasami każdy z nas zadaje sobie takie pytania – o otaczającym nas świecie. Każdy z nas porównuje to, jak żyje się teraz do tego, jak żyło się wcześniej. Dzisiaj przedstawimy Ci historię środków higienicznych... bo o tym w szkole się nie mówi ani o tym nie czyta się w czasopismach, nie opowiada się o tym w radio. A u nas możesz rozsiąść się wygodnie i porozmawiamy o wszystkim, co Cię ciekawi!


Co było przed XIX wiekiem?


Pierwsze oficjalne informacje dotyczące środków higienicznych na menstruację pojawiły się dopiero około XIX wieku.

Wcześniej mamy do czynienia z informacjami, że kobiety musiały sobie radzić tak, jak potrafiły. W starożytności za podpaskę mógł uchodzić kawałek mchu, papirusu, wełna i inne naturalne materiały.


XIX wiek – podpaski na pasku Panie tworzyły podpaski własnoręcznie z płótna lub wełny, a nosiły je przy pomocy specjalnie zrobionego w tym celu
paska. Pasek był wielokrotnego użytku i należało o niego dbać - kobiety nawet personalizowały je naszywając swoje inicjały.


Podpaski jednorazowe wymyśliły francuskie pielęgniarki na polu bitwy, a po I wojnie światowej pomysł podchwyciło kilka firm, między innymi niemiecka firma. Reklamowanie takiego produktu oczywiście nie spotkało się na początku z aprobatą społeczeństwa i budziło zgorszenie. Dopiero w 1927 roku firma odniosła sukces.


XX wiek


W 1929 został opatentowany tampon. Tak jak wszystkie nowe wynalazki, na początku podchodzono do niego z dużą rezerwą. Natomiast wynalazek unowocześniano, aż w latach 40 przybrał formę bez aplikatora, która jest sprasowana i rozwija się w pochwie – to forma, która jest spotykana współcześnie. W roku 1969 pozbyto się podpasek na pasku na rzecz przyklejanych, w a latach 90’ dodano do nich skrzydełka.


XXI wiek


Ten wiek, po długim czasie przyniósł nam kolejną rewolucję - majtki menstruacyjne. Rozwiązanie bardziej komfortowe, bardziej higieniczne, bardziej ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia – ze składem, który znasz i jest pozbawiony chemikaliów. Majtki menstruacyjne oferuje Ci Clark; sprawdź, dlaczego warto!

Zostaw komentarz

CLARK to nie majtki menstruacyjne , to styl życia ❤️